Se alle 

 ID-billeder

  • Fotograf: Bent Christiansen
    Foto: Bent Christiansen
  • Fotograf: Hans V. Hansen
    Foto: Hans V. Hansen
  • Fotograf: Hans V. Hansen
    Foto: Hans V. Hansen

Atlas

: Kattehale overvåges i Atlasprojektet Danmarks Karplanter

Kendetegn

: En flerårig plante, der bliver meterhøj eller lidt mere.

Blomsterne er 6-tallige purpurrøde, regelmæssige, og sidder i en lang, aksagtig blomsterstand. Der er 1 griffel med 2-rummet støvvej, 6 kronblade og - samt 2 x 6 støvdragere, der sidder i 2 kredste i forskellige niveauer.

Bægeret er sammenvokset og har 6 bægerflige hvorimellem der sidder 6 lidt længere bibægerflige, så bægeret bliver 12-tandet.

Stænglen er firkantet og bladene er lancetformede og modsatte. Frugten er en 2-rummet kapsel svarende til den 2-rummede støvvej.

Kattehale
Bedste identifikationsfoto udvalgt af Naturbasen medlemmer
Foto: Hans V. Hansen

Forveksling

: Kattehale er karakteristisk nok på tæt hold. På afstand kan man forveksle den med f.eks. Kær-Galtetand og forskellige havevækster. Galtetand o.a. arter i spil fra Læbeblomstfamilien har krydret lugt og typiske, uregelmæssige læbeblomster.

Der er ikke så mange tokimbladede planter i den danske flora som har 6-tal i blomsten med 6 kronblade o.s.v. (f.eks. i Resedafamilien) - og ingen af disse, der ligner Kattehale.

Den anden art i slægten: Vandportulak - ligner slet ikke, men har en blomst af samme 6-tallige opbygning.

Udbredelse

: Kattehale er almindelig i det meste af Danmark.

Den findes i det meste af Europa. I Sverige er den almindelig til nord for Stockholm. Den er også almindelig i det sydlige Finland. I Norge er den kun almindelig omkring Oslofjorden og langs strækninger på vestkysten. Mod øst er den udbredt hinsides Ural. I Nordamerika er den ikke oprindelig, men træffes indslæbt en hel del steder. I det østlige USA er den en meget problematisk, invasiv plante ("purple loosetrife").

linnaeus.nrm.se...lythsalv.jpg

Kattehale - udbredelseskort

Hvornår ses den?

: Planten blomstrer juli-september

Tidsmæssig fordeling

af Kattehale baseret på Naturbasens observationer:
Kattehale - ugentlig fordeling
Se også månedlig fordeling

Kattehale - månedlig fordeling

Biologi

: Kattehale har insektbestøvning og frøene spredes bl.a. ved vindslyngspredning. Frøene bliver klæbrige i fugtigt vejr og kan også spredes med dyr og fugle.

Heterostyli hindrer selvbestøvning:

De 12 støvdragere sidder i 2 kredse med 6 i hvert niveau og blomsterne findes i 3 former: kort-, mellem- og langgriflede -

I den langgriflede type er griflen længere end begge støvdragerkredse og rager et stykke ud af blomsten, hvor de ydre støvdrageres støvknapper står midtvejs mellem støvfanget og de indre støvknapper, hvor de sidste befinder sig i blomsterbundens munding.

I den mellemgriflede type er griflen længere end støvdragerne i den korte kreds, men kortere end de lange støvdragere. Støvfanget kommer her til at indtage samme stilling i den mellemgriflede form som de ydre støvknapper i den langgriflede form.

I den kortgriflede form er griflen kortere end begge støvdragerkredse og befinder sig lige i blomsterbundens munding, altså i samme stilling som støvknapperne i den korte støvdragerkreds i de lang- og mellemgriflede blomstertyper. Til gengæld befinder støvknapperne i den korte støvdragerkreds i de kortgriflede blomster sig i samme højde som støvfanget i de mellemgriflede blomster. Endvidere står støvknapperne i den lange støvdragerkreeds hos de kort- og mellemgriflede blomster i samme højde som stø...  Vis mere

Levested

: Kattehale vokser fugtigt i enge og moser, ved søbredder og på fugtige brakmarker.
Litteratur brugt til denne beskrivelse
Den Ny Nordiske Flora (På dansk ved Jon Feilberg, ISBN 87-02-02997-9)

Dansk Flora Signe Frederiksen, Finn N. Rasmussen og Ole Seberg (redaktion) ISBN: 87-02-03032-2

Skytte-Christiansen: Danmarks Vilde Planter 1956 ff.

De senest indberettede arter i Naturbasen:

Trane
Trane
Grus grus
Bidende
Bidende Stenurt
Sedum acre
Halemejse
Halemejse
Aegithalos caudatus
Strandskade
Strandskade
Haematopus ostralegus
Sump-Torngræshoppe
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Pude-Gråmos
Pude-Gråmos
Grimmia pulvinata
Carabus
Carabus sp. (larve)
Carabus sp. (larvae)
Tejst
Tejst
Cepphus grylle
Almindelig
Almindelig Kuglebæ...
Armadillidium vulgare
Stor
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Kanelbjørn
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Engrandøje
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Stor
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Citronsommerfugl
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Råge
Råge
Corvus frugilegus
Honningbi
Honningbi
Apis mellifera
Droneflue
Droneflue
Eristalis tenax
Snegleådselbille
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Blå
Blå Bredtæge
Zicrona caerulea
Xestia
Xestia sp.
Spætmejse
Spætmejse
Sitta europaea
Stammelus
Stammelus sp.
Cinara sp.
Snerlefjermøl
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Snerlefjermøl
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Tovinget
Tovinget Insekt ub...
Diptera indet.
Melet
Melet Fyrrenålebla...
Schizolachnus pineti